Bir İbrahim Polat Holding A.Ş. kuruluşu olan Polat Maden Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1991 yılında holding bünyesindeki Seramik fabrikalarının hammadde ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla başladığı hizmet serüvenini, bugün büyük başarılarla sürdürmektedir. Sektördeki rekabet gücünü, müşterilerine en iyi hizmeti ve en kaliteli ürünü sağlayarak sürdüren şirketimiz, gerçekleştirdiği büyük yatırımlar sonucunda, taşa ve toprağa dayalı sanayiye kaliteli hammadde sağlayan büyük bir şirket haline gelmiştir.

 

Şirketimiz, halen İzmir-Aydın-Muğla illerini kapsayan ve özellikle Menderes masifi üzerinde bulunan 8’i kendi uhdesinde, 8’i rödovanslı olmak üzere 16 maden ruhsat sahasında üretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Maden ruhsatlarının 11 tanesi kuvars, 3 tanesi Na-feldspat, , 2 tanesi kil ruhsat sahalarıdır. Bu sahalardan;

  • Muğla ve Aydın illerindeki Feldspat Ruhsat Sahalarında Seramik ve Cam sektörüne uygun, yüksek sodyum içerikli, Na-feldspat üretilmektedir,
  • Aydın ilindeki Kuvars/Kuvarsit ocaklarından Cam ve Kompoze Taş Sektörü kalitesine uygun üretim gerçekleştirmektedir.
  • İzmir Karaburun’daki Kil Ruhsat Sahaları önemli miktarlarda Seramik Kili potansiyeline sahiptir.

 

Şirketimizin Aydın-Çine’de bulunan toplam 75.000 m2 arazi üzerinde kurulu Kırma – Eleme ve Öğütme tesislerinde, öğütme ve boyutlandırma süreçlerinde en ileri düzeye sahip, dünya lideri Alpine ve Allgaier teknolojileri kullanılmakta olup, yıllık 200.000 Ton işlenmiş ürün elde edilmektedir.

 

Şirketimiz, ham ve işlenmiş ürün olarak yılda 750.000 ton hammadde üretim kapasitesine sahip, Türkiye’nin büyük madencilik şirketleri arasında yer almaktadır. Müşteri memnuniyetini her zaman birinci planda tutan firmamız; en yeni teknolojileri kullanarak; güven, kalite ve istikrar prensiplerinden ödün vermeden faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Endüstriyel hammaddeler pazarında uluslararası kalite ve rekabet koşullarına uygun seramik, porselen, cam, kompoze taş, vitrifiye ve yapı kimyasalları sektörlerine uygun hammadde üreten lider bir kuruluş olmak başlıca hedefimizdir.

 

Genel anlamıyla portföyümüzdeki ürünler şunlardır;

  • Granül Kuvars ( 63 Mikron – 4 mm Arasında )
  • Mikronize Kuvars ( 10 – 100 Mikron Arasında )
  • Mikronize Sodyum ve Potasyum Feldspat ( 10 – 100 Mikron Arasında )
  • Sodyum Feldspat (Kırılmış -1 Cm)
  • Seramik Kili

 

Üretimin ve yönetimin her aşamasında “Önce İnsan” ilkesiyle hareket eden şirketimiz 150 çalışanı ile, 2015 yılı hedeflerini başarıyla gerçekleştirmiştir.Müşterileri ile ilişkilerinin her aşamasında, güven vererek alışverişi dostluğa dönüştüren şirketimiz, 2016 yılı hedeflerini gerçekleştirmek için, kaliteden ödün vermeden, ilk günkü heyacanla çalışmaktadır. Sektöründe lider bir kuruluş olmayı başaran şirketimiz, özellikle katma değeri yüksek işlenmiş ürünlerin üretim ve satışını hedeflenmektedir, bu anlamda öğütülmüş ve granül kuvars ürünleri pazarında  “POLAT QUARTZ” markasıyla haklı bir üne sahiptir.

 

Hedefimiz; yapılacak akıllı yatırımlarla kendimizi sürekli geliştirmek ve ülkemizin doğal kaynaklarını ekonomiye kazandırarak katma değer yaratmanın yanında, çalışma potansiyeli de yaratarak işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunmaktır.